X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar

Bilgi Bankası

AnasayfaBilgi BankasıAkınsoft EğitimleriWolvox ERP Programında "Pazarlamacı...

Wolvox ERP Programında "Pazarlamacı Prim Raporu 2" Hesaplama Şekli

"Pazarlamacı Prim Raporu 2" raporunun hesaplanmasında kullanabilecek formüller:

1- Ciro basamağına göre hesaplatma sistemi ile pazarlamacınızın satışları üzerinden basamak oluşturarak prim hesaplatabilirsiniz. Örneğin 1.000,00 TL'lik satışta (%5)  2.000,00 TL'lik satışta (%10), 3.000,00 TL'lik satışta ise (%12) prim verebilirsiniz. Basamakları oluşturmak için yapmanız gereken işlem pazarlamacı prim raporu 2 alanına gelerek yukarıda bulunan   butonuna bastıktan sonra;

"Ciro basamağı" alanına gelerek burada başlangıç ve bitiş aralıklarını belirtmek olacaktır. Buna göre belirlediğiniz rakam aralığına bağlı olarak prim hesaplaması yapılmaktadır.

2- "Ortalama Fiyat" üzerinden prim hesaplama sistemi ile satış tutarı veya satış primine göre hesaplatma yapabilirsiniz. Bu işlem için yine ayarlar butonunu kullanarak ortalama fiyat sekmesine gelip kaynak tutarı seçtikten sonra başlangıç, bitiş ve prim oranını kaydetmeniz gerekmektedir.

Yukarıdaki şekilde göründüğü gibi ortalama fiyat hesaplamasında satış tutarını ve prim oranını ana tablo üzerinden çekmektedir. Kısa bir örnekle açıklayacak olursak; Ürününüzün fiyatı 10,00 TL , pazarlama personeliniz bunu değiştirerek 9,00 TL üzerinden satabiliyor. Böyle bir durumda bu pazarlamacının primi üzerinden kesinti yapmakta ve normal değerinin altında sattığı için priminde (-) hesaplamaktadır.

3- Cari Sayısı'na göre prim hesaplaması yaptırabilirsiniz. Örneğin pazarlamacınızın ilk 100 cariye satışı için %5 , 100 - 200 cari arasında ki satışı için %10 prim verebilirsiniz. Aynı cariyi 1 kere say diyerek aynı cariye yapılan ikinci ve sonrası satışlarda bu kişinin mükerer görünmesini sağlamış olursunuz.

4- İadeler (İade faturaları) toplamı için kesinti oranı belirterek iade faturalarında pazarlama personeli seçerek belirttiğiniz oranda kesintinin prim üzerinden düşmesini sağlayabilirsiniz.

5- Tahsilatlar'da kontrol sistemi kullan seçeneği ile tahsil edilen ve tahsil edilecek olan tutarları belirtilen yüzde oranında ne kadarının tahsil edidiğini görebilirsiniz. Bu alan yanlızca yüzde bazında tahsil edilecek rakamı görüntülemenize yaramaktadır.

Sistemin çalışması gereği cari kartlar üzerinde ilgili pazarlamacı seçimi yapılması gerekmektedir. Cari karttan ilgili pazarlamacı seçimi yapılmadan yapılan tahsilatlarda net prim hesaplaması yapmamaktadır. Bu nedenle pazarlamacı kayıtları tamamlandıktan sonra tüm cari kartlarınız için ilgili pazarlamacı seçimi yapılması gerekmektedir.

Aradığınız Bilgiyi Bulamıyor musunuz?

Bilgi bankasını detaylı olarak incelediniz, fakat ihtiyacınız olan bilgiyi bulamıyorsanız,

Bir Destek Talebi Oluşturun.
Faydalı Buldunuz mu?
(4 defa görüntülendi. / 0 kişi faydalı buldu.)

Top