X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar

Bilgi Bankası

AnasayfaBilgi BankasıGenelKonaklama Vergisi Uygulama

Konaklama Vergisi Uygulama

Konaklama Vergisi Uygulama Genel Tebliği Usul ve Esaslarına İlişkin Geliştirme Çalışmalarımızı Tamamladık.

 

EDM Bilişim olarak  14.12.2022 tarihinde yayınlanan  “Konaklama Vergisi Uygulama Genel Tebliği” usul ve esaslarına ilişkin geliştirme çalışmalarımızı tamamladık.

01.01.2023 tarihi itibariyle uygulamaya geçecek olan Konaklama Vergisinin E-Fatura ve E-Arşiv Faturada nasıl gösterileceğine ilişkin detayları siz değerli müşterilerimiz için aşağıda ilettiğimiz şekilde belirledik. Ve kullanımınıza hazır hale getirdik.

 

• Konaklama Vergi Türü 0059 olarak belirlenmiştir. Konaklama vergisini eklemek isteyen müşterilerimiz Fatura Tipi kısmında Satış faturası seçer ve Mal ve Hizmetler bölümünün altında yer alan Vergi Ekle/Çıkar butonundan konaklama vergisini seçer ve ekler.

• Konaklama hizmeti dahil edilerek satış yapılması durumunda “SATIŞ” fatura tipi seçilip, konaklama vergisi eklenerek fatura düzenlenmelidir.

• Söz konusu tebliğin “IV- İSTİSNALAR” bölümünde sayılan istisna kapsamında satış yapılmış olması halinde ise “İSTİSNA” Fatura Tipi ile “Konaklama Vergisi İstisna/Muafiyet Sebebi” alanından “001 - Diplomatik İstisna” veya “Öğrenci Yurtları” kodu seçilerek işlem yapılmalıdır. İstisna konaklama vergisi eklemek isteyen müşterilerimiz Fatura Tipi kısmında  İstisna faturası seçer, KDV oranını 8 yapar ve konaklama vergisini 0 yapar, istisna koduna da 001 yazılır ve fatura kesilebilir.

• Hizmet sunumundan önce, hizmet satış bedeline konaklama vergisi tutarı dahil edilmeden fatura düzenlenmesi durumunda (acenta satışları) hizmetin sunulmasını takiben sadece konaklama vergisi hesaplanarak fatura düzenlenmesi gerektiğinden bu durumlar için “KONAKLAMA VERGİSİ” Fatura Tipi seçilmeli ve fatura sadece konaklama vergisi hesaplanarak düzenlenmelidir. Bu faturada hizmet bedeli ve KDV bulundurulamaz.
 
 

Aradığınız Bilgiyi Bulamıyor musunuz?

Bilgi bankasını detaylı olarak incelediniz, fakat ihtiyacınız olan bilgiyi bulamıyorsanız,

Bir Destek Talebi Oluşturun.
Faydalı Buldunuz mu?
(21 defa görüntülendi. / 0 kişi faydalı buldu.)

Top